Bir Hayalimiz Var | Gazete Çanakkale
Ana Sayfa
Ana Sayfa >> Bir Hayalimiz Var11.01.2017 14:28

Bir Hayalimiz Var

Bir Hayalimiz Var


Çanakkale’de yeni bir okul açılıyor.


Bu haber 1019 kez okundu.

Çanakkale’de 2009 yılında fikir olarak yola çıkan “Başka Bir Okul Mümkün” BBOM derneği, 2010 Kasım ayında alternatif bir okul modeli geliştirmek ve bu modelin uygulandığı okullar açmak amacıyla kuruldu. Türkiye koşullarına uygun bir alternatif oluşturmak gündemiyle mevcut sistemin tek tipleştirici, hiyerarşik ve disipliner yapısı yerine; alternatif yöntem ve teknikleri kapsayan, demokratik, katılımcı, toplumsal adalet ilkesine dayanan, ekolojik değerleri merkeze alan "Başka Bir Okul Mümkün" Eğitim Modelini geliştirdi.

Alternatif Eğitim-Demokratik Yönetim-Ekolojik Duruş-Özgür Finansman

BU dört ana eksen üzerine kurulu BBOM Modelini geliştiren Başka Bir Okul Mümkün Derneği, farklı illerde BBOM Eğitim Modelini uygulayan BBOM ana ve ilkokullarının açılmasına destek vermekte. Şu an BBOM Derneğinin yüzlerce gönüllü̈ destekçisi ve binlerce takipçisi var. Derneğin desteklediği BBOM Bodrum Kooperatifi 2013 yılında, BBOM Ankara Eğitim Kooperatifi ise 2015 Eylül ayında okulunu açtı. İstanbul, İzmir, Antalya, Kaş, Bursa, Eskişehir gibi merkezlerde de BBOM okullarının açılması çalışmalarına devam ediliyor.

 Dört eksen üzerine BBOM Çanakkale için ilk adımlar atıldı.

BBOM Çanakkale Kooperatifi’nin ilk duyurularından sonra, yoğun destek gördüğü ve katılımların arttığını belirten BBOM yetkilileri;

“Bir hayalimiz var! Çocuk haklarını hayata geçiren, çocukların kendilerini gerçekleştirmelerini sağlayan, katılımcı demokrasiyle yönetilen, ekolojik dengeye saygılı ve ticari kar amacı gütmeyen “Başka Bir Okulu” Çanakkale'de mümkün kılmak istiyoruz.2014 yılından bu yana tanıtım toplantıları, grup içi toplantılar düzenliyoruz. Bu yolda çoğalmak, hep birlikte başarmak, çocuklarımızı mutlu etmek istiyoruz. Bu hayali paylaşan herkesi bekliyoruz!” dediler.

Son olaraksa, Çanakkale Ticaret İl Müdürlüğünde kurulan ilk eğitim Kooperatifi olan SS ÇANAKKALE BAŞKA BİR OKUL MÜMKÜN EĞİTİM KOOPERATİFİ Sicil Tasdiknamesini aldı. Erken çocukluk eğitim merkezini açmak için çalışmalarına hız veren BBOM Kooperatifi,

“Çanakkale'de yaşayan BBOM gönüllülerini, çocukları erken çocukluk döneminde olan ebeveynleri kooperatifimize üye olmaya, omuz omuza birlikte yol almaya bekliyoruz”. Dediler.

Ayrıntılı Bilgi İçin


Etiketler: bbom -çanakkale -kuzu -vakfı -dört -eksen

Diğer YAŞAM haberleri

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir


http://www.gazetecanakkale.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..
haberyazilimi.com - Copyright