“Çanakkale’den Derlenmiş Ezgiler” | Gazete Çanakkale
Ana Sayfa
Ana Sayfa >> “Çanakkale’den Derlenmiş Ezgiler”22.12.2016 09:41

“Çanakkale’den Derlenmiş Ezgiler”

“Çanakkale’den Derlenmiş Ezgiler”


Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’nde 21 Aralık 2016 Çarşamba günü Ömer Gözükızıl konuk oldu.


Bu haber 905 kez okundu.

Ayda bir Çarşamba olarak devam eden “Çanakkale’den Derlenmiş Ezgiler” konulu sohbet serisinin üçüncüsünde Halk Bilimci Ömer Gözükızıl ile Çanakkale’den derlenmiş ezgilerin bu ay, kayıt altına alındığı, yazılı metin olduğu halde gelenek içerisinde değişim gösteren halleri üzerinde duruldu. İlk olarak Sabahattin Ali’nin Hasan Boğuldu hikayesinden örnek veren Ömer Bey, bu yazılı eseri halk anlatılarından da duyduğunu fakat eserin yazım sürecinden önce de halk anlatısında olup olmadığının bilinmediğini belirtti.

 

Yazılı ve sözlü kültürün birbirine daima etki ettiğinin altını çizerken Kınalı Keklik İdim, Şu Dağlar Ulu Dağlar, Yeşil Sandık Kilidi gibi ezgilerin internet ortamındaki örnekleri ve Ömer Bey’in Çanakkale’nin ilçelerinde ve köylerinde derlediği varyantları dinlendi.

Yaratıcısı belli olan ezgilerin halk dilinde eklemelerle yeniden yaratıldığı görüldü.

 Ömer Bey kayıt altına alınan ezgilerin sonlanması gerekirken gelenek içerisinde hafızalarda farklılıklar gösterebildiğini söyledi.

Derleme yapılan kişilerin yaşlarını da göz önünde bulundurarak gelenek zayıfladıkça kayıtlı metine yönelimin daha fazla olduğunun altı çizildi. Metin incelemelerinin tamamının yapılamadığı sohbet ileri ki aylarda yenilenmek üzere sona erdi.

 

Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’nde 28 Aralık 2016 Çarşamba Saat 18.00’da Kent Konseyi Spor Meclisi Ortaklığı ile Tandoğu Yazıcı “Kentte Spor Üzerine Sohbet; Okçuluk” konusu ile konuk olacağı bildirildi.


Etiketler: çanakkale -ezgileri -kent -müzesi -arşivi

Diğer YAŞAM haberleri

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir


http://www.gazetecanakkale.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..
haberyazilimi.com - Copyright