Trüf ile Yeni Kazanç | Gazete Çanakkale
Ana Sayfa
Ana Sayfa >> Trüf ile Yeni Kazanç10.01.2020 11:08

Trüf ile Yeni Kazanç

Trüf ile Yeni Kazanç


Trüf Mantarı Çanakkale’de Ekonomiye Kazandırılacak


Bu haber 340 kez okundu.

Çanakkale ilinde ülke ekonomisine katkı sağlayacağı ve sürdürülebilir olabileceği düşünülen ürünlerin ekonomiye kazandırılması amacıyla Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Çanakkale Orman Bölge Müdürlüğü'nce ortaklaşa gerçekleştirilen protokol kapsamında; sakız ağacı, lavanta, karabaşotu, altınotu, kantaron, menengiç, zeytin (delice), salep, mantar meşesi, harnup ve trüf mantarı için iki kurum ortaklığı ile üç yıllık projeler hazırlanarak hayata geçirilmeye başlandı.

Protokol gereği yapılacak çalışmalardan biri olan "Trüf Mantarı Envanteri Oluşturulması, Toplanması ve Üretimi Projesi" kapsamında 19 Aralık 2019 tarihinde Çanakkale Ticaret Borsası toplantı salonunda eğitim gerçekleştirildi. Toplantıya; Çanakkale Orman Bölge Müdürü Enver DEMİRCİ, Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürü Erdem KARADAĞ, Orman Genel Müdürlüğü Odun Dışı Ürün ve Hizmetler Dairesi Başkanlığı Bitkisel Ürünler Şube Müdürü Zafer FİLİZ ,Orman Bölge Müdür Yardımcıları Ahmet KÖLE ve Oğuz DÖNER, Orman Dışı Ürünler ve Hizmetler Şube Müdürü Mustafa DEMİRBAŞ, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Başak EGESEL, Teknik Personel ve üreticiler katıldı.

Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürü Erdem KARADAĞ ve Orman Bölge Müdürü Enver DEMİRCİ açılış konuşmalarında;  "Ekonomiye kazandırılacak ürünler kapsamında iki kurumun ortak çalışmalar yapacağını ve bu kapsamda protokol oluşturulduğunu, 11 ürün belirlendiğini ve her ürün için eğitim, envanter, üretim, aşılama, toplama ve hasat sonrası olmak için farklı projelerin geliştirildiğini" vurguladılar. Yapılacak olan çalışmalardan biri olan trüf mantarı için ise; "İlimizin trüf mantarı yetiştiriciliği ve toplanması için uygun ekolojiye sahip olduğunu, dünyada değer kazandığını ve pazarlama olanaklarının arttığını, trüf gibi alternatif türlerin ilimiz ekonomisine kazanç getireceğini" belirttiler.

Konuşmaların ardından, Orman Genel Müdürlüğü Odun Dışı Ürün ve Hizmetler Dairesi Başkanlığı Bitkisel Ürünler Şube Müdürü Zafer FİLİZ sunumunda Trüf avcılığı ve yetiştiriciliği konularında uygulamaya yönelik bilgiler verdi. Eğitimin ikinci kısmında arazide Trüf bulma çalışması için Ziyafettin ARSLAN ve köpeği eşliğinde, katılımcılara trüf mantarı arama ve dikkat edilmesi gereken hususlar hakkında uygulamalı eğitim verildi.

Çanakkale de 2020 ve 2021 yıllarında trüf mantarı üretimi ve toplanması ile ilgili çalışmalara başlanacağı bildirildi.


  Etiketler: trüf mantarı - çanakkale

  Diğer TARIM haberleri

  Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir


  http://www.gazetecanakkale.com/
  *Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..
  haberyazilimi.com - Copyright