Tarımsal Faaliyetler Takip Edilecek | Gazete Çanakkale
Ana Sayfa
Ana Sayfa >> Tarımsal Faaliyetler Takip Edilecek29.12.2016 14:00

Tarımsal Faaliyetler Takip Edilecek

Tarımsal Faaliyetler Takip Edilecek


Ayvacık İlçesinde Zeytinliklerin Islahı Projesi Töreni Paşaköy’de Yapıldı


Bu haber 629 kez okundu.

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğümüzce İl Özel İdaresi destekli "Ayvacık İlçesinde Zeytinliklerin Islahı Projesi" 27.12.2016 tarihinde Ayvacık Paşaköy'de yapıldı. Projede. toplam 180 üreticinin katılımıyla yaklaşık 4000 dekarlık zeytin bahçesinde bakım, budama ve zirai mücadele faaliyetleri uygulanması hedeflendi.

         Projenin başlangıç törenine; İl Müdürü Erdem KARADAĞ, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Başak Egesel, Tarımsal Altyapı ve Arazi Değerlendirme Şube Müdürü Sevim GÜNEL, Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü İbrahim BÜYÜKGAGA, Ayvacık İlçe Müdürü İsmail BİLİR, İl Özel İdaresi Tarımsal Hizmetler Müdürü Abdurrahman TURGUT,   Ayvacık İlçe Genel Meclis Üyesi Turan TUMAY, Paşaköy Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Hasan UYSAL, Paşaköy Muhtarı Ünal ATICI, İl ve İlçe müdürlüklerinden teknik personeller ve Paşaköy üreticileri katıldı.

         İl Müdürü Erdem Karadağ yaptığı açılış konuşmasında; "Uyguladığımız bu proje ile Ayvacık ilçesinde zeytinde ana zararlılardan biri olan zeytin sineğini baskı altına almak, ayrıca bakım yapılmamış olan zeytinliklerde halkalı leke, dal kanseri gibi hastalıklar ile zeytin güvesi gibi zararlılara karşı mücadele yaparak ve budama gibi bakım işlemleri uygulayarak uzun yıllardır verimsizleşen zeytinlikleri ıslah etmek amaçlanmaktadır. Hem organik hem de konvansiyonel üretilen zeytinin kalitesi ve verimi artırılarak yöre çiftçisinin gelir seviyesi yükseltilmiş olacaktır. İl ve ilçe Müdürlüğü teknik personelince çiftçi eğitimleri düzenlenerek yıl boyunca yapılacak olan tarımsal faaliyetler takip edilecektir" dedi.

         Törende katılım sertifikalarını alan 180 üreticiye; 1 adet atomizör, 2 adet pülverizatör, 6,5 ton göztaşı, 3.5 ton kireç, 18 ton kompoze gübre ve 12.5 ton organik gübre dağıtımı gerçekleştirildi. Ayrıca zeytinde gübreleme ve bordo bulamacı hazırlama konularında çiftçilere uygulamalı eğitim verildi.


Etiketler: zeytin -ayvacık -tarım -ill -müdürlüğü -çanakkale

Diğer TARIM haberleri

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir


http://www.gazetecanakkale.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..
haberyazilimi.com - Copyright