Gümrük Vergisi sıfırlandı | Gazete Çanakkale
Ana Sayfa
Ana Sayfa >> Gümrük Vergisi sıfırlandı24.01.2019 13:05

Gümrük Vergisi sıfırlandı

Gümrük Vergisi sıfırlandı


Ülkemizde, yılda 4 milyon ton civarında salçalık domates üretilmekte


Bu haber 430 kez okundu.

RESMİ GAZETEDE YAYIMLANAN 25 BİN TON SIFIR GÜMRÜK VERGİLİ TARİFE KONTENJANI İLE İLGİLİ BAŞKAN KAYA ÜZEN’DEN DEĞERLENDİRME..

Cumhurbaşkanlığının kararı ile hububat, bakliyat ve konserve domateste de gümrük vergisini sıfırlandı. Domates konservesi ithalatı için 25 bin ton sıfır gümrük vergili tarife kontenjanı Resmi Gazetede yayımlandı.

Kota kapsamındaki ürünün ithalatı, Ticaret Bakanlığı tarafından düzenlenecek ithal lisansıyla yapılabilecek. Kotadan yalnızca bu ürünleri salça üretiminde ham madde olarak kullanan sanayiciler yararlanabilecek.

ÇANAKKALE TİCARET BORSASI BAŞKANI S.KAYA ÜZEN KONU İLE İLGİLİ YAPTIĞI DEĞERLENDİRMEDE ŞUNLARI KAYDETTİ;

Türkiye tarımsal potansiyeli yüksek ülkelerden biri olup, yüzlerce ürünün yetiştirildiği ender ülkelerden birisidir. Sahip olunan farklı coğrafi ve ekolojik koşullar nedeniyle farklı iklim ve toprak isteği olan yüzlerce ürünün üretilmesi mümkün olmaktadır. Türkiye uygun iklim koşulları nedeniyle domates üretiminde önemli ülkelerden biridir.

Üzen, son dönemlerdeki fiyat artışını etkileyen en önemli etkenin iklim koşulları, tuta zararlısı ve mildiyö hastalığı gibi bazı hastalıklar nedeniyle verimin azalması olduğunu belirtti.

Özellikle hastalıklar konusunda daha hassas hareket edilmesi gerektiğini vurgulayan Üzen, Toprak Mahsulleri Ofisine ithalat yetkisinin verilmesinin temel gerekçesinin iç piyasada artan fiyatların ithalatla düşürülmesi ve tüketicimizin yüksek fiyattan olumsuz etkilenmesini önlemek olduğunun altını çizdi.

ÜLKEMİZDE, YILDA 4 MİLYON TON CİVARINDA SALÇALIK DOMATES ÜRETİLMEKTE

Ülkemizin en büyük salça üretici ve ihracat yapan ülkelerden biri olduğunu belirten Üzen, 2018 yılında 149 bin ton salça ihracatı yapmış bir ülkeyiz. 558.549 dekar alanda 4.018.753 kg salçalık domates üretiyoruz. Domatesin konservesine Japonya ve Almanya’dan, salçasına Irak ve Suudi Arabistan'dan, domates suyuna da en çok Japonya'dan talep gelmektedir.

IRAK VE SUUDİ ARABİSTAN'A İHRACAT ARTTI

Domates salçası ihracatı geçen yıl önceki yıla göre yüzde 11 artarak 137 bin 995 tondan 152 bin 679 tona ulaştı. Domates salçası en çok 88 bin 685 tonla Irak'a yapıldı. Bu ülkeye ihraç edilen salçadan 87 milyon dolar gelir elde edildi. Bu ülkeyi 10 bin 593 ton ve 11 milyon 96 bin dolarla Suudi Arabistan izledi.

Domatesi konserve olarak tercih eden ülkeler ise Türkiye'ye geçen yıl 29 milyon 773 bin dolar ödedi. Bu ürünün ihraç edildiği ülkeler arasında ilk sırada bulunan Japonya, geçen yıl 2 bin 343 ton domates konservesi karşılığında Türk ihracatçısına 1 milyon 785 bin dolar öderken bu ülkeyi izleyen Almanya'ya dış satım 2 bin 252 ton ve 4 milyon 625 bin dolar olarak gerçekleşti.En fazla domates suyu ihraç edilen ülke ise 2 bin 270 ton ve 946 bin dolarla Japonya oldu.

İlimizde baktığımızda 26.540 dekar alanda 201.525 ton üretim gerçekleştirdi. En çok Biga, Ezine ve Yenice ilçelerimizde salçalık domates üretimi gerçekleşmiştir” dedi.

Başkan Üzen değerlendirmesinin sonunda,“İthal edilen salçanın adil şekilde üretici firmalara dağıtılması önemli olduğunu belirterek, özel sektör içinde haksız rekabete sebebiyet verilmemesi gerektiğini” vurguladı.

“Bu konuda hassas davranılmasının önemini belirten Üzen, marketler son dönemde her türlü olumsuzlukta haklı, haksız şekilde sürekli eleştiriliyor, buna da artık bir son verilmelidir”dedi.


Etiketler: gümrük - ithal - kaya üzen - sıfır - salça

Diğer TARIM haberleri

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir


http://www.gazetecanakkale.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..
haberyazilimi.com - Copyright