ÇOMÜ Ziraat Fakültesi’nden, Çanakkale Ziraat Odası Başkanı İsmail Kaya’ya Ziyaret | Gazete Çanakkale
Ana Sayfa
Ana Sayfa >> ÇOMÜ Ziraat Fakültesi’nden, Çanakkale Ziraat Odası Başkanı İsmail Kaya’ya Ziyaret17.01.2017 17:58

ÇOMÜ Ziraat Fakültesi’nden, Çanakkale Ziraat Odası Başkanı İsmail Kaya’ya Ziyaret

ÇOMÜ Ziraat Fakültesi’nden, Çanakkale Ziraat Odası Başkanı İsmail Kaya’ya Ziyaret


ÇOMÜ Ziraat Fakültesi’nden, Çanakkale Ziraat Odası Başkanı İsmail Kaya’ya Ziyaret


Bu haber 1291 kez okundu.
ÇOMÜ Ziraat Fakültesi’nden, Çanakkale Ziraat Odası Başkanı İsmail Kaya’ya Ziyaret 
Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Ziraat Fakültesi Dekanı  Prof.Dr. Alper Dardeniz ve Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Bengü Everest Çanakkale Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Kaya ve Meclis Üyelerine ziyarette bulundu.
Yapılan ziyaret sonrasında; Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Alper Dardeniz ve ÇOBİLTUM (Bilim ve Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi) Müdürü Doç. Dr. Ayhan Oral‘ın katılımıyla, yapılacak çalışmalara yönelik ön protokol oluşturuldu. 
Yapılan toplantı sonrasında açıklama yapan Başkan İsmail Kaya şunları ifade etti: “ Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Alper Dardeniz, Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Bengü Everest ve Meclis Üyeleriyle yapılan görüşmede, Çanakkale Domatesinin “TUTA” hastalığı ile mücadele için Çanakkale Ziraat Odası ve ÇOMÜ Ziraat Fakültesi alan bazlı çalışmalar yanında, su, toprak ve yaprak analizi yapılacak. 
 Sulamada kullanılan suyun içindeki PH’dan tutun kirecine kadar içindeki tüm mineralleri tespit edip ona göre uygulama yapılacak. Oluşturulan pilot bölgede yakın zamanda çalışmalar başlayacak. 
ÇOMÜ Ziraat Fakültesi Hocalarının da çalışma alanında bizzat üreticiyle buluşup, yapılan analizleri değerlendirerek üreticiler için öneriler verecekler. Artık bu mücadeleler kulaktan dolma bilgilerle değil, bilimsel olarak yapılacak. Hastalık tespiti daha erken yapılarak mücadeleye hemen başlamış olacak. Tohumundan gübresine, sulamasından ilaçlamasına kadar kontrollü ve bilinçli çalışmalar yapılıp,  hazine arazilerinde gerekirse denemeler yapılacak. 
Üreticileri bilinçlendirmek için, el ilanı, broşürler dağıtılacak ve bu sağlanan ortak protokol sayesinde, üretici yüksek bedeller ödetmeyecek. Oluşabilecek en düşük fiyat ile hizmet vermeye çalışılarak en kısa zamanda proje takvimleştirilip uygulanmış olacak. Üreticilerimizin içleri rahat olsun. Biz Çanakkale Ziraat Odası olarak sizlerin yanınızdayız.“
Dekan Dardeniz, Ziraat Odası Başkanı İsmail Kaya’ya, üniversite öğrencilerine katkısından dolayı görüşme sonrasında teşekkür belgesi verdi.Etiketler: ziraat - ismail kaya - çanakkale - ziraat odası

Diğer TARIM haberleri

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir


http://www.gazetecanakkale.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..
haberyazilimi.com - Copyright