Çiftçilerin Yüzü Güldü | Gazete Çanakkale
Ana Sayfa
Ana Sayfa >> Çiftçilerin Yüzü Güldü11.01.2017 15:08

Çiftçilerin Yüzü Güldü

Çiftçilerin Yüzü Güldü


Çanakkale'deki Bayramiç Barajı geçen yılın kurak geçmesiyle boşalmıştı, bu sene yoğun kar ve yağmur yağışıyla baraj tekrar doldu. Bölgedeki çiftçilerin yüzü güldü.


Bu haber 967 kez okundu.

Çanakkale'nin Bayramiç İlçesi'nde, geçen yıl kurak geçince boşalan Bayramiç Barajı, yılbaşından bu yana süren yağmur ve kar yağışlarıyla tekrar dolmaya başladı. Barajdaki su miktarı 9 milyon metreküpten 45 milyon metreküpe yükseldi.

Bayramiç Barajı Yarıya Kadar Doldu

Bayramiç İlçesi'nde, Kazdağları'na yağan yağmur ve kar suları, boşaldığı Karamenderes Çayı'nda taşkınlara neden oldu. Can ve mal kaybına neden olmayan su taşkınları Bayramiç Barajı'nı yarıya kadar doldurdu. 96 milyon metreküp kapasiteli barajdaki su miktarı yılbaşında 9 milyon metreküpe kadar düştü.

Kara Kara Düşünen Çiftçilerin Yüzü Güldü

Ezine Ovası'na kadar tarım alanlarını sulayan barajdaki su miktarının azalması çiftçileri kara kara düşündürdüğü sırada önce yağmur, ardından da kar yağışı başladı. Karamenderes Çayı yükseldi ve bazı bölgelerde tarlaları sular kapladı. Barajdaki su miktarının şu an 7 metre yükseldiği ifade edildi. Suların 5 metre daha yükseldiğinde barajın tamamen dolacağı ifade edildi. Son ölçümlerde su miktarının 45 milyon metreküpe ulaşarak barajın yarısının dolduğu öğrenildi.

"Baraj Suyu 1 Günde 5 Metre Yükseldi"

Bayramiç Ezine Ovaları Sulama Birliği Başkanı Salih Aygün, "Yoğun yağmur ve kar yağışı nedeniyle baraj bir günde 5 metre yükseldi. Gün içerisinde de bu doluluk oranı artıyor. Yağan karların ani erimesi sıkıntıya neden olabilir" dedi. Yağmur ve kar sularıyla Bayramiç Barajı'ndaki suyun çamur rengine dönüştüğü görüldü.


Etiketler: bayramiç -çiftçi - baraj -doluluk

Diğer TARIM haberleri

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir


http://www.gazetecanakkale.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..
haberyazilimi.com - Copyright