Düşük Yağlı Diyetler Sağlığı Tehdit mi Ediyor? | Gazete Çanakkale
Ana Sayfa
Ana Sayfa >> Düşük Yağlı Diyetler Sağlığı Tehdit mi Ediyor?12.01.2017 09:35

Düşük Yağlı Diyetler Sağlığı Tehdit mi Ediyor?

Düşük Yağlı Diyetler Sağlığı Tehdit mi Ediyor?


Sağlıklı Yeme ve Zayıflama Rehberi neden tartışma yarattı?


Bu haber 474 kez okundu.

İngiltere Halk Sağlığı İşbirlikleri Organizasyonu’nunrn(Public Health Collaborations) yayınlamış olduğu beslenme rehberinde yer alanrnve yüksek yağ alımının şişmanlık veya kalp damar hastalıkları ile ilişkilirnolmadığını öne süren öneriler, beslenme gündeminde sıcak başlık olarak yerinirnkorurken, Sabri Ülker Vakfı, işbirliği yaptığı uluslararası referans kurumlarınrngörüşlerine dayanarak diyet yağlarının sağlık etkilerini gündeme taşıyor.

rnrn

Sabri Ülker Vakfı kurulduğu 2009 yılından bu yana toplumarndengeli beslenme ve sağlıklı yaşam alışkanlıkları kazandırmak amacıyla,rnuluslararası platformdaki güvenilir kurumları takip ediyor ve bu kurumlarlarnişbirliği içerisinde çalışıyor. Vakıf, “Bilim Bunu Konuşuyor” bültenleriyle dernbu kurumlardan elde ettiği bilimsel ve en güncel bilgileri Türkiye gündeminerntaşıyor.

rnrn

Vakıf, son olarak İngiltere Halk Sağlığı İşbirliklerirnOrganizasyonu’nun (Public Health Collaborations), “İngilizler için SağlıklırnYeme ve Zayıflama Rehberi” üzerine uluslararası medyada gündem olan diyetle yağrnalımı ve sağlık ilişkisini, referans kurumların bilimsel verilerinin ışığındarnTürkiye gündemine taşıyor.

rnrn

İngiltere’de yayınlanan ve kısa sürede gündeme oturanrnrehber, “İngiltere’de her 4 kişiden birinin obez olduğuna ve bunun yıllık 47rnmilyon Euro sağlık harcamasına yol açtığına” dikkat çekerken, yağ alımırnkonusunda sağlık otoriteleri ve bilimsel veriler ile çelişkili öneriler sunduğurniçin tartışma yaratıyor.

rnrn

Sağlıklı Yeme ve Zayıflama Rehberi neden tartışma yarattı?

rnrn

Tartışma konusu olan rehber, besinlerin toplam veya doymuşrnyağ içeriğini dikkate almak yerine, besinlerin genel sağlık etkilerinernodaklanılması gerektiğini savunuyor. Bu hipotezi ileri sürerken de yüksek yağrnalımı ile kalp-damar hastalıkları ve şişmanlık arasında herhangi bir ilişkirnkurulmamış çalışmaları kaynak gösteriyor. Rehber, diyetle alınan toplamrnenerjinin yarısının karbonhidratlar, diğer yarısının ise yağ ve proteinlerdenrnsağlanmasını öneriyor. Bu öneri için kaynak gösterilen çalışmaların yöntemirnhakkında yeterli bilginin olmaması, önerinin ne kadar güvenilir olduğunurnsorgulatıyor. Rehberin, İngiltere için mevcut sağlıklı beslenme

rnrn

önerilerinin değiştirilmesinde tek başına yeterli olmadığırnvurgulanıyor. Ayrıca otoriteler tarafından rehberin sistematik bir derlemernolarak hazırlanmadığı ve kullanılan kaynaklar hakkında yeterli bilgi vermediğirniçin ileri sürdüğü önerilerin bilimsel açıdan çok gerçekçi olamayacağırnbelirtiliyor.

rnrn

Referans kurumlar ne söylüyor?

rnrn

Enerji alımı ve harcamasında dengenin sağlanmasını önerenrnDünya Sağlık Örgütü (WHO), yağ alımının, diyetin toplam enerjisinin yüzdern30’unu aşmamasını ve diyette doymuş yağlar yerine doymamış yağların tercihrnedilmesini öneriyor. Dünya Sağlık Örgütü, basit şeker alımının diyetin toplamrnenerjisinin yüzde 10’unu aşmadığı takdirde bir sorun teşkil etmediğini dernbelirtiyor.

rnrn

Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi (EFSA) ise çocuk vernyetişkinlerde karbonhidrat alımının, diyetin toplam enerjisinin yüzdern45-60’ını, yağ alımının ise yüzde 20-35’ini aşmamasını ve Dünya Sağlık Örgütürnönerilerine benzer olarak doymuş yağlar yerine doymamış yağların tercihrnedilmesini öneriyor.


Etiketler: düşük -yağlı -yiyecekler -sağlık

Diğer SAĞLIK haberleri

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir


http://www.gazetecanakkale.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..
haberyazilimi.com - Copyright