Müstakim Kalabilmek | Gazete Çanakkale
Ana Sayfa
Ana Sayfa >> Müstakim Kalabilmek27.12.2016 16:50

Müstakim Kalabilmek

Müstakim Kalabilmek


Değişen Dünya Değişmeyen Değerler ve MÜSTAKİM Kalabilmek Konferansı Gerçekleştirildi


Bu haber 456 kez okundu.

ÇASGED-Çanakkale Sosyal Gelişim Gençlik ve Spor Kulübü olarak Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Kritik ve Analitik Düşünce Topluluğu ile ortak faaliyet şeklinde organize ettiğimiz “El-Müstekîm (sav)” konulu konferans gerçekleştirildi. İÇDAŞ Kongre Merkezi’nde 24 Rabiülevvel 1438 / 24 Aralık 2016, Cumartesi günü saat 14’te başlayan program, 2 saat sürdü.

 

Programda açılış konuşmasını Kritik ve Analitik Düşünce Topluluğu Başkanı Ahmet Ziyaeddin BALHAN yaptı. Kritik ve analitik düşünmenin kısaca ne olduğuna değindiği konuşmasında topluluk olarak misyonlarının “bizi, ayaklarımıza baktırıp bize tokat atmak isteyenlerin niyetini anlamak ve bilinçli bir şekilde gereğini yapmaktır, dedi. Ve “Kadim medeniyetimizin diriliş ve hayat bulması, tefekkürü şahlandırmakla ve ona ruh katmakla gerçekleşecektir.” diyerek Sezai Karakoç’tan alıntıladığı dizelerle konuşmasına son verdi.

 

Programda daha sonra sahneye gelen Dumlupınar Camii imamı Ahmet Ünal ve yine Dumlupınar Camii müezzini İlker Demir beylerin Sala, Salatı ümmiye ve İlahi dinletisi ile seyirciler güzel anlar yaşadı ve heyecan üst seviyeye çıktı.

 

Programın asıl konusu olan ve sunumunu yapmak üzere Karabük’ten gelen Karabük Üniversitesi Rektörü sayın Hür Mahmut Yücer beyin “Değişen Dünya Değişmeyen Değerler ve MÜSTAKİM Kalabilmek” konulu konferans devam etti. Sayın Yücer yaptığı konuşmasında;

 

Hz.İsa (as) sonrasında Aryusçu tevhidi anlayıştan Roma’nın da etkisiyle ayrılınması ve nihayetinde SN.Paulcu Hristiyanlık anlayışının sadece dini alanda kalmayıp hayatın her alanına hakim olduğu dile getirdi.

 

Webwr’in de üç ilahi din ile ilgili yorumuna dair aktarımda bulunduğu konuşmasında; İslam hakkında, ‘başlangıçta etkili ve güzel hakikatlere sahip olan dinin zamanla yaşanılamaz olduğunu ve hayata uyum sağlayamadığı anlayışının bugünün dinin modern bakışına sahip olduğunu iddia edenlerce de benimsendiğini, bunun da ilerisi için ciddi bir tehdit oluşturduğunu ifade etti.

 

Tüm bu fikir ayrılıkları ve müslümanların aleyhine çalışılan onlarca meseleye karşın müslümanların birey ve toplum olarak istikamet üzere olabilmek için neleri yapmaları gerektiğine dair örneklerle yapılan anlatımın ardından konferans sona erdi.

 

Sayın konuşmacımız Hür Mahmut Yücer beye Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Genel Sekreteri Sami Yılmaz beyin plaket vermesi ve ardından Kritik ve Analitik Düşünce Topluluk Danışmanı Cumali Yaşar beyin Teşekkür Belgesi takdimi ile program sona sona erdi.


Etiketler: çasged -el-müstekim

Diğer GÜNCEL haberleri

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir


http://www.gazetecanakkale.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..
haberyazilimi.com - Copyright