Makul Artış Oldu | Gazete Çanakkale
Ana Sayfa
Ana Sayfa >> Makul Artış Oldu29.12.2016 15:36

Makul Artış Oldu

Makul Artış Oldu


“Yeni Asgari ücret hayırlı olsun. Hükumetin geçen yılki desteği devam ettirmesini bekliyoruz”


Bu haber 939 kez okundu.

 Asgari ücretin 2017 yılı için yaklaşık yüzde 8 artış ile net 1,404 TL, brüt 1,777.5 TL olarak belirlendiği açıklandı. Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Çanakkale Şube Başkanı Ali Osman YILDIZ bu konuya ilişkin yazılı bir değerlendirme yaptı. Yıldız yeni asgari ücretin hayırlı olmasını dileyerek, işverene verilen ek desteklerin devam etmesi durumunda, yaklaşık yüzde 8’e tekabül eden bu artışı olumlu bir gelişme olarak gördüğünü belirtti.

 

Yıldız değerlendirmesinde şunları kaydetti:

 

“Hatırlanacağı gibi 2016 yılında asgari ücrette ciddi bir iyileştirilme yapılmış ve % 30 oranında ciddi bir iyileştirme yapılmış ve net 1300 TL olarak belirlenmişti. Sadece 1.000-TL Asgari Ücreti etkiliyor gibi görünse de, o tarihe kadar hem 1.000-1.300 TL arasında ücret alanları, hem de 1.300-TL'nin üzerinde ücret alanları da kademeli olarak etkileyen bu artış, işverenlere beklenmedik bir maliyet getirmişti. Ancak hükumetimizin ek destekleri ile işverenin yükü nispeten hafifletilmişti.

 

Bugün, asgari ücretin 2017 yılında yüzde 8’lik artışla net olarak 1.404 TL olacağı açıklandı. Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım, geçtiğimiz ay yaptığı açıklamada, işverene 2016 yılında uygulanan 100 TL tutarındaki desteğin 2017 yılı boyunca da devam edeceğinin müjdesini vermişti. İş alemi olarak, bu desteğin devam edeceğine yönelik Bakanlar Kurulu kararını bekliyoruz.

 

Elbette, çalışanlarımızın daha iyi maddi koşullar altında çalışmasını bizler de arzu ediyoruz. Ülkemizin koşulları göz önüne alındığında, yüzde 7-7.5’luk yılsonu enflasyon beklentisine uygun olan bu zam oranı, makul bir artış olarak değerlendirilebilir.”


Etiketler: müsiad -çanakkale -asgari -ücret

Diğer GÜNCEL haberleri

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir


http://www.gazetecanakkale.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..
haberyazilimi.com - Copyright